Дистанційне навчання 11 клас.

11-А - ср, 20.05, 11-Б - пн, 18.05.
Тема:"Місце  України на світовому ринку інвестицій і запозичень. Транснаціональні фінансові корпорації в Україні."
Місце України на світовому ринку інвестицій і запозичень.
Для розвитку економіки України важливим є залучення капіталу великих транснаціональних корпорацій (ТНК). Для залучення іноземних інвестицій важливо створення певної правової бази всередині країни, яка гарантує додержання прав і інтересів інвесторів. Притоку іноземного капіталу сприяє політична та соціальна стабільність у країні. Не треба і забувати, що ТНК мають власні інтереси  й не бажають створювати собі конкурентів на світовому ринку. У географічному аспекті більша частина прямих іноземних інвестицій в економіку України
надходить з країн Європи та Азії. З-поміж країн Європи найбільше інвестицій надходить в Україну з Німеччини, Нідерландів та Австрії. Серед країн Азії найбільше в українській економіці капіталу з Кіпру. Більша частина інвестицій вкладається у переробну промисловість, фінансову та страхову діяльність.
Транснаціональні фінансові корпорації в Україні.
Транснаціональні фінансові корпорації поширили свої філії по всьому світі. Найважливішою їхньою формою є транснаціональні банки. Транс національний  банк (ТНБ) – це великий універсальний банк, який виконує посередницьку роль у обігу позичкового капіталу, має мережу закордонних підприємств, здійснює за підтримки держави контроль за валютними та кредитними операціями. Головний принцип їхньої діяльності – мобілізувати будь-які кошти там, де це найбільш зручно й дешево, та перекидати їх туди, де їхнє використання обіцяє найбільшу вигоду. ТНБ перетворилися на «супермаркет» фінансових послуг, у якому клієнт
може одержати будь-яку фінансову послугу, що існує в світі на даний момент. В Україні ТНБ в основному відкривають свої відділення у формі представництв, тому що український ринок досить хиткий та ризикований, а отже, необхідний ретельний аналіз структури й тенденцій розвитку українського фінансового ринку ТНБ активно впроваджуються на українські фінансові ринки. Прикладом цього може бути Райффайзен Банк Аваль. Уряд України планує фінансування житлового будівництва за рахунок кредитів найбільших ТНБ і фінансових компаній.
Сучасні форми просторової організації виробництва товарів і послуг в Україні.
Україна постійно вдосконалює форми входження в європейський економічний простір, насамперед у прикордонних регіонах, створюючи сучасні форми просторової організації виробництва. Це, зокрема, спеціальні (вільні) економічні зони, єврорегіони, морські економічні райони міжнародного співробітництва, спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку, міжнародні транспортні коридори в різних частинах України.Так, на півдні України було створено спеціальні економічні зони (СЕЗ): «Порто-франко», експериментальну економічну зону «Сиваш»; єврорегіон «Нижній Дунай»;
проходить МТК № 9 Гельсінкі – Москва – Одеса – Кишинів – Бухарест – Александруполіс; відбувається становлення МТК Гданськ – Одеса, «Європа – Кавказ – Азія». У  східному регіоні утворено СЕЗ «Азов» (м. Маріуполь), спеціальний режим інвестицій діє в Харкові та Шостці. У Харкові засновано технологічний парк «Інститут монокристалів». У північному регіоні України створено велику СЕЗ «Славутич», запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Чернігівській та Житомирській областях; у Києві засновано технологічні парки «Напівпровідникові технології і матеріали, оптоелектроніка та сенсорна техніка» та «Інститут електрозварювання ім. Є. О. Патона». Там проходять МТК № 3 Берлін – Дрезден – Вроцлав – Львів – Київ, а також вищезазначений №9.
У західному регіоні України створено СЕЗ «Закарпаття», «Яворів», «Інтерпорт-Ковель», курортно-рекреаційна СЕЗ «Курортополіс Трускавець»; встановлено спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Закарпатській, Львівській та Волинській областях; там проходять МТК: вищеназваний № 3, а також № 5 Трієст – Любляна – Братислава – Ужгород – Львів.
Домашнє завдання:

1. Опрацювати інформацію подану на блозі.
2. Зробити короткий конспект.

11-А - ср, 13.05, 11-Б - вт, 12.05.
Тема:"Міжнародні  транспортні коридори на території України. Офшорна розробка програмного забезпечення в Україні. Ресурсний потенціал та перспективи розвитку рекреаційного комплексу в Україні."


Міжнародні транспортні коридори на територіїУкраїни

Національна мережа міжнародних транспортних коридорів України
Назва МТК
Ділянка
Маршрут
№ 3
Залізнична
Мостиська — Львів — Красне — Тернопіль — Хмельницький — Жмеринка — Козятин — Київ
№ 5
Автомобільна

Залізнична
Подовження ОСЗ
№ 5
Краківець — Львів — Рівне — Житомир — Київ;
Чоп — Стрий — Львів;
Львів — Красне — Тернопіль — Хмельницький — Жмеринка — Козятин — Київ (Дарниця) — Полтава — Харків — Куп’янськ — Тополі
Автомобільна
Відгалуження 5а
Відгалуження 5b
Чоп / Ужгород — Стрий — Львів;
Сторожинець — Ужгород — Мукачеве;
Косино — Мукачеве
№ 7
Водна
Річка Дунай: порти Ізмаїл, Рені
№ 9
Залізнична

Відгалуження 9а
Відгалуження 9с
Горностаївка — Чернігів — Київ — Козятин — Жмеринка — Роздільна —Кучурган;
Роздільна — Одеса / Чорноморськ;
Ніжин — Конотоп — ХутірМихайлівський — Зерново
Автомобільна

Відгалуження 9а
Відгалуження 9с
НовіЯриловичі — Чернігів — Кіпті — Київ — Любашівка — Платонове;
Любашівка — Одеса / Чорноморськ;
Бачівськ — Кіпті
Водна
річкаДніпро: порти Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпро, Кам’янське,Запоріжжя, Миколаїв, Херсон
Європа —Азія
Залізнична
Мостиська / Чоп — Львів — Красне — Тернопіль — Жмеринка —Фастів — Знам’янка — Дніпро — Червона Могила
Автомобільна

Відгалуження
Ягодин — Ковель — Сарни — Коростень — Київ — Полтава — Харків —Дебальцеве — Ізварине;
Харків — Гоптівка
Балтійськеморе —Чорне море
Залізнична
Ягодин / Ізов — Ковель — Здолбунів — Козятин — Жмеринка —Роздільна — Одеса / Чорноморськ
Автомобільна
Ягодин — Ковель — Луцьк — Тернопіль — Хмельницький — Вінниця —Умань — Одеса / Чорноморськ
TRACECA
Залізнична
Ягодин / Ізов — Ковель — Здолбунів — Козятин — Жмеринка —Роздільна — Одеса / Чорноморськ
Автомобільна
Ягодин — Ковель — Луцьк — Тернопіль — Хмельницький — Вінниця —Умань — Одеса / Чорноморськ
Водна
Чорноморськ — Поті / Батумі / Дериндже / Варна
 Аналіз та сучасний стан міжнародних транспортних коридорів

Офшорна розробка програмного забезпечення в Україні
Розрахунковий експорт програмного забезпечення у 2017 р. склав за різними оцінками від 1,4 до3,6 млрд дол., а прогнозами 2020 р. він становитиме 27 млрд. Частка ІТ-продукції становить понад 3 %ВВП. У галузі працює понад 120 тис. спеціалістів. Вітчизняні та зарубіжні компанії активно працюють з фрілансерами. Понад 40 % попиту на комерційну нерухомість формують саме ІТ-компанії. Нажаль, національне споживання послуг українського програмного забезпечення становить лише 10 %.
Проблеми галузі: сувора залежність української ІТ-індустрії від правового режиму регулювання приватних підприємців — основної робочої сили ІТ-індустрії; висока конкуренція для кваліфікованих фахівців як на місцевому, так і на міжнародному рівнях; складні процедури отримання дозволів на працевлаштування для іноземних фахівців; недостатній захист і дотримання прав інтелектуальної власності та комерційної таємниці; низький рівень захисту персональних даних і відсутність рішення про адекватність ЄС.
Перспективи: галузь продовжить зростати у двозначних цифрах; аутсорсинг програмного забезпечення залишатиметься домінуючою бізнес-моделлю, але обсяги компаній, орієнтованих на виробництво продукту, будуть зростати; прийняття нової законодавчої бази для галузі та нових правил для кібербезпеки.
За прогнозами 2020 р., кількість спеціалістів галузі зросте до 200 тис. осіб, експорт послуг становитиме 6 млрд дол., а частка галузі у ВВП країни — 5 % ВВП.

  А також, перегляньте, будь ласка, Презентацію.

Домашнє завдання:

1. Опрацювати інформацію подану на блозі.
2. Зробити короткий конспект.

11-А - ср, 06.05, 11-Б - пн, 04.05.
Тема:"Сучасні тенденції та регіональні відмінності розвитку енергетики в Україні"
 Виробництво та розподілення електроенергії розвивалися стабільно. Найбільше виробляють електричного струму Донецька, Запорізька, Миколаївська, Рівненська області (мал. 108).
 Було виведено з експлуатації Чорнобильську АЕС (2000 р.), у результаті скоротились обсяги виробництва електричного струму. Експортують його чверть, що дає змогу підприємствам атомної енергетики отримувати кошти для оновлення виробничих потужностей.
Уведено в експлуатацію: 4-й блок Рівненської і 2-й блок Хмельницької АЕС (2004 р.), Ташлицька (2006 р.) і Дністровська ГАЕС, відновлено низку малих ГЕС, збудовано малопотужні вітрові й сонячні електростанції. Високий ступінь зношення передавальних пристроїв спричиняє втрати до 30 % електричного струму в мережах. Їхня реконструкція й модернізація просуваються повільно, а це потребує зосередження енергоємних виробництв біля джерел виробництва електричного струму. Виникають проблеми при подальшій електрифікації комунального господарства на фоні зростання його споживання господарствами населення




У країні велике значення має атомна енергетика. Роботою АЕС керує державне підприємство «Енергоатом», якому підпорядковуються чотири АЕС: Запорізька (найпотужніша електростанція в Європі й 3-тя за потужністю серед АЕС у світі), Південноукраїнська, Рівненська та Хмельницька. За встановленою потужністю ядерних енергоблоків Україна посідає 7-ме місце в світі. На діючих АЕС працює 15 енергоблоків загальною потужністю понад 13,8 млн кВт. Планується доведення частки виробництва електроенергії на АЕС до 60%.

 Теплові електростанції використовують різні види переважно імпортного палива: вугілля, мазут, природний газ. Основними в розміщенні ТЕС є споживчий та сировинний чинники з переважанням першого. Оскільки ТЕС є найбруднішим джерелом енергії, то обираючи місце для її будівництва, враховують екологічний чинник. Концентруються теплові електростанції (ТЕС) у великих промислових районах або біля великих міст, тому основними двома «кущами» зосередження ТЕС в Україні є Донбас (Вуглегірська, Старобешівська, Кураховська, Зуївська, Слов’янська, Луганська) та промислове Придніпров’я (Запорізька, Криворізька, Придніпровська). З віддаленням від промислових районів кількість ТЕС зменшується. Так, потужні ТЕС збудовано біля Києва (Трипільська), Харкова (Зміївська), на Вінниччині (Ладижинська), на Прикарпатті (Бурштинська, Добротвірська).

   Гідроелектростанції (ГЕС) відіграють в економіці України допоміжну роль. Вони дають лише 7,5% електроенергії України. Великі ГЕС зведено на Дніпрі (каскад із шести ГЕС) та Дністрі. Для покриття пікових навантажень працюють гідроакумулятивні електростанції (ГАЕС): Ташлицька, Київська, Дністровська. 

     В останні десятиліття в нашій державі посилився інтерес до використання невичерпних природних ресурсів, що не завдають шкоди навколишньому середовищу. Однак, поки на них припадає 1,7% виробленої в країні електроенергії. ВДЕ розпочато в південних частинах країни. Так, сонячні електростанції (СЕС) займають значні площі малопридатних для сільськогосподарського використання земель в Одеській області та Автономній Республіці Крим. У південній та західній частинах країни діють вітрові електростанції. Перспективним щодо розвитку вітрової енергетики є район Українських Карпат. В Україні є певні можливості для розвитку геотермальної енергетики, що використовує внутрішнє тепло Землі. Перша дослідна ГеоЕС зведена біля Ужгорода для теплопостачання теплично-парникового комбінату та тваринницької ферми.
Домашнє завдання:

1. Опрацювати інформацію подану на блозі.
2. Зробити короткий конспект.


11-А - ср, 22.04, 11-Б - вт, 21.04.
Тема:"Сучасні риси національної економіки України. Практична робота 10. Аналіз секторальної структури економіки України"


Сучасні риси національної економіки України
У серпні 2017 року рейтингове агентство Moody’s Investors Service вперше за майже два роки змінило суверенний рейтинг України зі стабільного на позитивний.
Економіка за останні 25 років демонструє одні з найвищих темпів падіння серед країн світу — мінус 35 % ВВП. Задля досягнення рівня східних країн ЄС потрібне зростання щонайменше у 10–12 % ВВП мінімум протягом десяти років.
Характерні глибокі структурні диспропорції структури економіки (спадок економіки СРСР). Ринкові механізми спричиняють структурну перебудову, що супроводжується руйнівними діями, а відповідно, й наслідками для усіх сфер життя.
Не відповідають інноваційному курсу і низькі витрати на НДДКР, особливо у промисловості. Інноваційна активність — 20 %, що удвічі менша за європейські показники.
Станом на 2018 рік ВВП України на душу населення за паритетом купівельної спроможності становить 9,21 тис. доларів, країн, що розвиваються, — 12,51 тис. доларів, розвинених країн — 51,42 тис. доларів. Згідно з прогнозом МВФ, у 2023 році ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності становитиме 12,26 тис. доларів для України (зростання 33 %), 16,5 тис. доларів — для країн, що розвиваються (зростання 32 %), середній по світу — показник відсутній, 60,29 тис. доларів — для розвинених країн (17 %).

Конкурентні переваги України на світових ринках сільськогосподарської продукції, рудної сировини і металів
35 % відсотків українського експорту — агропродукція, при цьому потенціал реалізований менш ніж на половину. Конкурентні переваги зумовлені зростанням населення Землі та економік (а відповідно, запитів до продуктів харчування) країн Азії та Африки. Тут можливе збільшення експорту зернових, курятини (зараз у першій десятці експортерів), у подальшому яловичини, молочних продуктів, меду, овочів, ягід. На ринки розвинутих країн збільшиться експорт органічної продукції рослинництва й тваринництва.
Значна частка експортних поставок підтверджує конкурентну спроможність продукції металургійного комплексу (прокат чорних металів, сталеві труби, залізорудна сировина, феросплави) на зовнішніх ринках. Багато видів продукції сертифіковано, більш низькі експортні ціни, ніж у західноєвропейських партнерів. Монополізація та висока собівартість знижують потенційні можливості галузі.

Сучасні тенденції та регіональні відмінності розвитку енергетики в Україні
Виробництво електроенергії альтернативними джерелами порівняно з відповідним періодом 2016 року збільшилося на 222,6 млн кВт•год, або на 21,5% і становить 1,258 млрд кВт•год.
Згідно з Енергетичною стратегією України до 2035 року, виробництво електроенергії в Україні до 2020 року буде залишатися на рівні близько 164 млрд кВт•год, у 2025 очікується зростання виробництва до 178 млрд кВт•год, в 2030 — 185 млрд кВт•год і в 2035 — 195 млрд кВт•год.
Крім того, частки АЕС і ТЕС в 2020 році становитимуть 51,8 % і 36,6 % і скоротяться до 48,2 % і 32,3 % в 2035 році, а частка відновлюваної енергетики збільшиться до 5,5 % — в 2020 році й до 12,8 % — в 2035 році.
Альтернативна енергетика в Україні й далі набирає обертів та стає загальнонаціональним трендом, але потребує удосконалення законодавчої бази.
Застаріла інфраструктура галузі та регіональні перекоси у виробництві обмежують рівномірність промислового розвитку регіонів.


Завдання до практичної роботи №10
 «Аналіз секторальної структури економіки України»

Обладнаня: атласи  «Географія: регіони та країни»
( стор.38, 35); калькулятори.

Теоретичні відомості:
Сектори національної економіки України
У первинному секторі національної економіки України найбільше значення мають сільське господарство та добувна промисловість
 У вторинному секторі традиційно велику роль відіграють чорна металургія, електроенергетика, машинобудування та хімічна промисловість. Останнім часом зростає значення виробництва окремих видів продукції харчової промисловості.
За роки незалежності в Україні зміцнив позиції третинний сектор економіки, у першу чергу торгівля. Швидкими темпами розвивається зв’язок. Це пов’язано із широким упровадженням принципово нового його виду — стільникового (мобільного) зв’язку. Понад половина населення країни користується Інтернетом, який є об’єднанням комп’ютерних мереж для пошуку, зберігання та передачі інформації.

Завдання 1.
Ознайомтесь із структурою ВВП України у 2014 р. та обчисліть частку кожного сектора економіки країни. Зробіть висновок до яких країн відноситься Україна за стадією соціально-економічного розвитку              ( аграрні, індустріальні, постіндустріальні)
Структура ВВП України у 2014 р. за даними Держстату України:
Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство 11,7 % Промисловість 23,4 %  , у тому числі добувна 10,8%
 Будівництво 2,7 %
Транспорт 8,0 %
Торгівля 16,4 %
Інформація та телекомунікації 3,8 %
Фінансова та страхова діяльність 5,1 %
Операції з нерухомим майном 7,2 %
Професійна, наукова та технічна діяльність; діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування 4,7%
Державне управління й оборона, освіта, охорона здоров’я та надання соціальної допомоги 14,6 %
Інші послуги 2,4 %

Завдання 2.
Як, на Вашу думку, змінились частки промисловості і сільського господарства в економіці України упродовж ХХІ ст. (зросли, зменшились і наскільки суттєво)? Перевірте свої припущення, визначивши їх за наступними даними: у 2001 р. ВВП країни становив 460520 млн. грн. у фактичних цінах. Переробна промисловість склала 172759 млн. грн., добувна промисловість 23411 млн. грн., сільське господарство 66306 млн. грн. Скористайтесь даними завдання 1.
Завдання 3.
В Україні у 2014 р. на машинобудування припадало 7,2 % виробленої продукції промисловості. Визначте частку машинобудування в структурі ВВП. Скористайтесь даними завдання 1.

Завдання 4.
Кернел – одна з найкрупніших агропромислових компаній України. Вона виробляє, рафінує, бутилізує й реалізує наливом соняшникову олію в середині України та за кордоном, самостійно вирощує зернові та олійні сільськогосподарські культури. Компанія володіє фермерськими господарствами в чорноземних районах України, олійноекстракційними заводами, мережею елеваторів по всій країні, а також портовими терміналами на Чорноморському узбережжі України (Чорноморськ, Миколаїв).. Чому, на вашу думку, компанія займається не одним видом діяльності, а декількома, хоч при цьому вони відповідають різним секторам економіки?
Домашнє завдання:

  1. Опрацювати інформацію подану на блозі.
2. Виконати письмово парктичну роботу 10. Фото виконаної практичної роботи відправляйте на електронну пошту tkachenkoyana77@gmail.com (до  4  травня)

11-А - ср, 22.04, 11-Б - вт, 21.04.
Тема: "Населення України. Практична робота 9. Аналіз картограм народжуваності, смертності, природного приросту, густости населення, урбанізації в Україні"


Кількість населення України. Відтворення населення: показники та природні, соціальні, економічні чинники народжуваності й смертності, їх просторові відмінності
За оцінками Державної служби статистики, населення України на кінець 2018 р. становить 42,2 млн осіб (без урахування тимчасово окупованого Криму й Севастополя); з них міського населення 69,3 %, у сільській місцевості мешкає 30,7 %. Найменш заселеною є  Чернівецька.
Характерне звужене відтворення (депопуляція). 2017 р. природний приріст = −5,1 ‰, народжуваність = 9,4 ‰, смертність = −14,5 ‰. Рівень природного скорочення населення у сільській місцевості (7,4‰) удвічі перевищує рівень природного скорочення населення у міських поселеннях (3,8‰).
Серед причин смерті населення перше місце посідали хвороби системи кровообігу (67,0% загальної кількості померлих), друге — новоутворення (13,6%), третє — зовнішні причини смерті (5,4%).
В Україні на початок 2018 р. (без урахування тимчасово окупованого Криму й Севастополя, частин Донецької та Луганської обл.) найнижчі показники приросту були у Дніпропетровські обл., найвищі — у м. Київ (додатні) та Рівненській обл.
 Населення України — Вікіпедія

Особливості вікового і статевого складу населення України
На 1 січня 2018 року чисельність осіб у віці 0–15 років становила 16,3 % загальної чисельності постійного населення, у віці 60 років і старше — 22,9 %, у віці 16–59 років — 60,8 %. Середній вік населення України становив 41,3 року (чоловіків — 38,5, жінок — 43,8). Загальний коефіцієнт демографічного навантаження на 1000 осіб у віці 16–59 років — 647 осіб.
Склад населення України характеризується суттєвою гендерною диспропорцією. Чисельна перевага жінок над чоловіками у складі населення України спостерігається із 36 років і з віком збільшується. Чисельність чоловіків на 1 січня 2018 року становила 19 558,2 тис. осіб, а жінок — 22 658,6 тис.; у розрахунку на 1000 чоловіків припадає 1159 жінок (у міських поселеннях — 1180, у сільській місцевості — 1112).

 Міграційні процеси в Україні. Українці на світовому і регіональному ринку праці
У 2017 році міграційний приріст населення становив 12,02 тис. осіб, а його рівень — 15,31 особи на 10 тис. населення. Найбільше прибуттів до Київської обл. та м. Київ, найбільший відтік — з Донецької обл. Рівень безробіття — 9 % населення працездатного віку. Найбільша кількість населення зайнята у сільському та лісовому господарстві (17,7 %), промисловості (15,1 %), торгівлі та ремонті (21,8 %).
За межами України працює понад 3,5 млн грoмадян. Найбiльшими центрами oфiцiйнoгo працевлаштування грoмадян України у Захiднiй Єврoпi є Нiмеччина, Францiя, Велика Британiя, Грецiя, Iталiя, Пoртугалiя, Iспанiя (близькo 30% легальних мiгрантiв); у Схiднiй Єврoпi — ближнє зарубiжжя. Збільшується потік до США, Канади.

Демографічна політика в Україні
Перехід у середньому по країні хоча б на просте відтворення (одна сім’я — двоє дітей); зменшення кількості розлучень шляхом підтримки молодих сімей; зменшення дитячої та неприродної смертності; зменшення трудової міграції; піднесення сільської місцевості.

Система розселення. Міські агломерації, урбанізація, субурбанізація і джентрифікація. Особливості сільських населених пунктів
2017 р. в країні було 460 міст (з них 189 спеціального статусу, республіканського та обласного значення), 885 смт і 28 377 сільських населених пунктів. Нараховують 69,3 % міського і 30,7 % сільського населення.
Субурбанізація характеризується вищими темпами збільшення кількості жителів приміських поселень і міст-супутників порівняно з центрами агломерацій. Рівень розвитку передмістя безпосередньо залежить від економіки самого міста, тому найбільшого розвитку процес отримав у передмісті Києва.
Джентрифікація — реконструкція і оновлення міського середовища та переїзд до району багатших мешканців. В Україні немає стратегічно керованої міською владою дотаційної джентрифікації.
Відбувається процес стихійної комерційно доцільної джентрифікації, що не вирішує соціальних проблем, а лише їх «переїзд».

Сільські населені пункти занепадають.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9
Аналіз картограм  народжуваності, смертності, природного приросту, густоти  населення, урбанізації в Україні

1. Проаналізуйте дані щодо  природного руху населення та зробіть висновки. Дайте  свій  прогноз зміни кількості населення в Україні (збільшення чи зменшення та чому) на майбутні 20 років.

Україна(дані 2018р.)
Кількість населення
42,2 млн.осіб
Народилося осіб
164287осіб
Померлих
298017осіб

(У відповіді розгляньте такі питання: який показник природного приросту в країні; в яких областях він найбільший чи найменший та з чим це може бути пов’язано)

2.Розгляньте карту та проаналізуйте дані з густоти населення країни. Порівняйте густоту населення двох областей (завдання від викладача), поясніть причини високих чи  низьких показників.
 Густота населення України по регіонах, 1989 - 2014 рр.
3. Порівняйте рівень урбанізації в різних регіонах України та поясніть причини такого рівня.  Назвіть міста-мільйонери в Україні.

Домашнє завдання: 
 1. Опрацювати інформацію подану на блозі.
2. Виконати письмово парктичну роботу 9. Фото виконаної практичної роботи відправляйте на електронну пошту tkachenkoyana77@gmail.com (до  29  квітня)
3. В якості підготовки до ЗНО пройти тест за посиланням https://onlinetestpad.com/hp4m4upaf4576


11-А - ср, 15.04, 11-Б - пн, 13.04.
Тема: "Українська держава і територія держави України "

 Українська держава і територія держави України
Територія держави України — частина геопростору (суходіл, надра, повітря, внутрішні й територіальні води у межах кордонів та морські, повітряні судна, дипломатичні резиденції), що є під її суверенітетом.
Державна територія України є недоторканою, а її межі визначаються державним кордоном (ст. 2 Конституції України).
S = 603,7 тис. км2 (46-те місце у світі, 1-ше місце в Європі); протяжність 1316 км (зх — сх), 893 км (пн — пд).
Презентація: "Україна. Особливості ЕГП"


Політико-географічне положення України: глобальне, регіональне, сусідське
ПГП — сукупність просторових відносин з іншими країнами й регіональними об’єднаннями країн з точки зору загальнополітичних, економічних й військово-стратегічних інтересів і можливостей.
Глобальне положення України — це її геопросторове положення відносно груп високорозвинених країн, країн, що розвиваються («світове село»), колишніх країн «комуністичного блоку», до світових геополітичних осей, геостратегічних інтересів тощо.
Україна — одна з країн-засновниць ООН, складова глобального поясу високого політичного та соціально-політичного розвитку (помірний пояс Північної півкулі) з центрами у США, Західній Європі, Росії, Японії. Зв’язки з ЄС та Росією суттєві внаслідок локального сусідства. Найменші зв’язки з Японією й Сходом взагалі. Важливим чинником є українська діаспора в Канаді, Австралії, США та інших країнах. Країни Південної Америки й Африки у меншій мірі впливають на державу, але можуть стати ринками збуту української продукції. Чинник глобалізації мусульманського впливу потенційно можливий через кримських татар і в разі посилення конфліктів на Близькому Сході.
Регіональне політико-географічне положення включає розміщення і взаємозв’язки з країнами власного історико-географічного регіону — Євразії. Україна лежить на так званому євразійському «діаметрі». Країни регіону дуже динамічні (інтеграційні процеси Європи, міждержавні та внутрішні конфлікти країн Близького Сходу, Кавказу, Середньої та Південної Азії, імперські амбіції Росії та ін.), що впливає на стратегію розвитку країни.
Кордони України не збігаються з етнічними межами. Особливості історичної єдності розвитку України з країнами Скандинавії та Балтії можуть стати основою співдружності країн Балтійсько-Чорноморського регіону.
Локально-сусідське політико-географічне положення — це розміщення країни в оточенні державсусідів і взаємодія з ними. Найбільш динамічні зміни протистоянь і партнерства за останнє століття.
Сім сухопутних і три морських сусідів першого порядку — позитивна складова ПГП. Зміна акценту інтеграційних утворень з колишніх республік СРСР на країни ЄС. Положення між блоком НАТО та Росією створює геополітичний тиск на країну.

Політико-економічна оцінка державного кордону України
Державний кордон суходолом з сімома державами (понад 5,6 тис. км), морський кордон Чорним та Азовським морями (понад 1,3 тис. км).
Кордони та прикордонні території країни переважно рівнинні, за винятком Західної України (Карпати), є великі транзитні річки Дунай та Дніпро, Чорне та Азовське моря, що є хорошою передумовою для транспортного сполучення. 37 % сухопутного кордону з Росією та анексія Криму й морської економічної зони є значною проблемою. Лише 25 % кордону з країнами ЄС.
 Українська держава та територія держави Україна - Підручник з ...
Реформування адміністративно-територіального устрою України
Розробляють Концепцію реформи адміністративно-територіального устрою України. Метою реформи адміністративно-територіального устрою є визначення раціональної просторової основи для організації публічної влади, забезпечення доступності та якості надання соціальних та адміністративних послуг населенню, ефективного використання ресурсного потенціалу, сталого розвитку територій, здатності адекватно реагувати на соціальні та економічні виклики й реалізації державної регіональної політики.
Основою організації адміністративно-територіального устрою України є поселенська мережа, що складається з поселень — міст, селищ, сіл як місць постійного компактного проживання людей. Віднесення поселень до зазначених категорій визначається в залежності від кількості населення, рівня урбанізації, організації комунального господарства та характеру економічної діяльності мешканців.

На їх базі формуються адміністративно-територіальні одиниці трьох рівнів: громади, райони, регіони, що відповідає європейській системі територіального устрою згідно з номенклатурою територіальних одиниць статистики.


Домашнє завдання.
1. Параграф 27. Короткий конспект
2. Дослідження у вигляді презентації на тему "Гельсінські угоди (Заключний акт наради з безпеки і співробітництва в Європі) — програма дій для будівництва єдиної, мирної, демократичної Європи"  на електронну пошту tkachenkoyana77@gmail.com (до  21 квітня)
3. Хто ще не пройшов иест з минулого тижня, то пройти https://onlinetestpad.com/hn7zuxbhgxlyc до 21 квітня.

11-А - ср, 08.04, 11-Б - пн, 06.04.
Тема: "Політична географія та геополітика. Узагальнення та корекція навчальних досягнень"

Перегляньте, будь ласка, дану презентацію.


Домашнє завдання.
1. Параграф 26. Короткий конспект.
2. Пройти тест https://onlinetestpad.com/hn7zuxbhgxlyc


11-А - ср, 01.04, 11-Б - пн, 30.03.
Тема: "Сучасні транспортно-логістичні системи та інформаційно-комунікаційні мережі як інфраструктурний каркас глобальної економіки. Світовий ринок інвестицій і фінансів. Туризм. Інформаційне суспільство"

Перегляньте, будь ласка, дану  презентацію.


Домашнє завдання.
1. Параграф 25. Короткий конспект.
2. Виконати дослідження у вигляді презентації. Орієнтовні теми досліджень на сторінці 153. Готову презентацію відправляйте на електронну пошту tkachenkoyana77@gmail.com (до  6 квітня)
3. В якості підготовки до ЗНО пройти тест на сайті join.naurok.ua  Код 995422. До 06 квітня, до 16.00.

11-А - ср, 18.03, 11-Б - пн, 16.03. 
Тема "Глобальна економіка"
  • Глобальна економіка — сукупність взаємопов’язаних економічними, інформаційними, людськими потоками сфер економіки країн світу, що функціонують як єдиний комплекс.
  • Світовий ринок технологій, патентів і ліцензій, інформаційно-технологічних послуг становить єдину систему з розроблення новітніх виробів, технологій, надання патентів і ліцензій на їх використання. 
  • Система виробництва — сукупність технологій і форм організації праці, спрямованих на виготовлення масової стандартної продукції. 
  • Основою міжнародної спеціалізації є абсолютні та відносні переваги. Абсолютні переваги зумовлені природними чинниками. Відносні — собівартістю (сукупною вартістю матеріалів і витрат на оплату праці) та ціною виробництва. 
  • Особливість сучасної глобальної економіки світу — панування ТНК у виробництві та збуті товарної продукції. 
  • Глобальні ланцюги доданої вартості — сукупність дій з виробництва, доставки, збуту готової продукції, що розміщені в різних країнах світу, але керовані з єдиного центру.
Домашнє завдання:
Тема "Міжнародний ринок товарів. Сучасні глобальні ланцюги доданої вартості. "
• Міжнародний ринок товарів — сукупність пропозиції товаровиробників та попиту споживачів на певні групи товарів. 
• Природні чинники відіграють вирішальну роль у визначенні міжнародної аграрної спеціалізації країни. 
• Найчастіше виробництво і збут товарної продукції сирої нафти, природного газу, кам’яного вугілля відбуваються в рамках довгострокових контрактів між великими компаніями, які зацікавлені у стабільних довгострокових поставках.

Домашнє завдання.
1. Параграфи 23,24. Короткий конспект.
2. Пройти тест на сайті join.naurok.ua "Сучасні глобальні ланцюги доданої вартості. Інфраструктурний каркас глобальної економіки"..Код 615111. До 25 березня до 18.00.
3. В якості підготовки до ЗНО пройти тест на сайті join.naurok.ua "Машинобудування України та світу" Код 147100.

Немає коментарів:

Дописати коментар